Skocz do zawartości
PeeJay

Nowe przepisy CE 2017

Rekomendowane odpowiedzi

PeeJay

Każdy zadaje sobie coraz częściej pytanie, jak nowe przepisy regulujące wprowadzenie europejskich norm CE na wszystkie produkty dostępne na rynku w obrocie handlowym, w klasie 1,2,3,4 pirotechniki widowiskowej - wpłyną na wielkość mieszanki piro NEC, a w konsekwencji na jakość efektów? W chwili obecnej najważniejszym aktem prawnym PL jest ustawa z dnia 21 czerwca 2002r. "o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego" (z późn. zm.), oraz szereg rozporządzeń Ministra Gospodarki.

Pragnę sobie przytoczyć:

"Fajerwerki będą bezpieczniejsze w użyciu dzięki nowym przepisom wymagającym wyraźniejszych etykiet i instrukcji w języku każdego państwa członkowskiego, w którym produkty będą sprzedawane.

Od 1 lipca 2015 roku produkty zgodne z zasadami bezpieczeństwa będą posiadały oznakowanie CE, aby pokazać, że spełniają wszystkie wymagania określone w przepisach.

Komisja Europejska przyjęła propozycję, aby uszczuplić pirotechniczny rynek wewnętrzny. Producenci muszą prowadzić odpowiednią dokumentację przez 10 lat.

Umowa otwiera drogę do szybszego przyjmowania przepisów mniej uciążliwych dla dalszego zestawu kategorii produktów, w tym wag nieautomatycznych, instrumentów pomiarowych, prostych zbiorników ciśnieniowych, wyciągów narciarskich, materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, urządzeń elektrycznych i urządzeń stosowanych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

Inicjatywa jest częścią ogólnego celu dostosowania przepisów produktów przemysłowych do wspólnego zbioru zasad, co pozwoli uniknąć sektorowego rozdrobnienia i sprzecznych lub nakładających się wymogów więcej niż jednego aktu prawnego dotyczącego danego produktu. Bardziej spójne zasady obejmujące wszystkie sektory produktów obniży koszty przestrzegania przepisów dla przedsiębiorstw, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw (IP/11/1385)."

"Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/29/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku wyrobów pirotechnicznych (wersja przekształcona)"

Źródło: ec.europa.eu + www.oznakowanie-ce.pl (LINK: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/29/UE 12.06.2013r. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32013L0029

 

Z tego co się orientuję klasa 3 nie będzie uwzględniała moździerzy na których to zakup potrzebne będą odpowiednie pozwolenia (WP). Wiąże się to z tym, że po 2017r. znikną praktycznie całościowo z ogólnodostępnej sprzedaży :(

W przypadku wyrzutnii, na rynku pojawia się coraz więcej "kostek" z dużym kalibrem, co prawdopodobnie będzie oznaczało, że dopuszczalną wielkością w klasie 3 będzie 50mm :) Nie wiem jedynie czy będzie to max 500gr. NEC czy max 1000gr. dla jednej baterii.

Poniżej kilka przykładów tego co znalazłem. Nie wiem czy są to europejskie czy też jakieś inne normy, które będą analogiczne do naszych zastosowań i czy pozostaną w niezmienionej formie ja tutaj - Źródło: http://www.europyro.eu/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=18&id=6

 

WYRZUTNIE "Batteries and combinations":

Cat 2: A battery or combination, except a combination containing fountains, shall have a net explosive content of not more than 500g; the net explosive content of a combination containing fountains shall have a net explosive content of not more than 600g, of which not more than 500g shall be contained in elements other than fountains; the next explosive content of a battery containing fountains shall have a net explosive content of not more than 600g.

Bangers used in batteries or combinatios shall have a total net explosive content of not more than 100g.

Flash bangers used in batteries or combinations shall have a total net explosive content of not more than 25g.

Cat 3: A battery or combination, except a combination containing fountains, shall have a net explosive content of not more than 1 000g; a combination containing fountains shall have a net explosice content of not more than 3 000g, of which not more than 1 000g shall be contained in elements other than fountains; a battery containing fountains shall have a net explosive content of not more than 3 000g.

Bangers used in batteries or combinatios shall have a total net explosive content of not more than 1 000g.

Flash bangers used in batteries or combinations shall have a total net explosive content of not more than 250g.

 

RAKIETY "Rockets":

Cat 2: Not more than 75g; report and/or bursting charge, if any, shall be not more than 10,0g of black powder or 4,0g of nitrate/metal-based composition or 2,0g of perchlorate/metal-based composition.

Cat. 3: Not more than 200g; report and/or bursting charge, if any, shall be not more than 50g of black powder or 20,0g of nitrate/metal-based composition or 10,0g of perchlorate/metal-based composition.

 

Chciałem jeszcze dodać, że z całego zamieszania nowymi przepisami jeszcze więcej nie wiem niż wiem :D

Jeżeli jest ktoś bardziej zorientowany w temacie i zechciałby podzielić się jakimiś informacjami, rozwiać niektóre wątpliwości byłbym niezmiernie wdzięczny :hi:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Voorhees

Może jakieś info na temat petard i zawartości NEC w nich? Myślę, że wiele osób byłoby zainteresowanych taką informacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PeeJay

Może jakieś info na temat petard i zawartości NEC w nich? Myślę, że wiele osób byłoby zainteresowanych taką informacją.

 

W przypadku petard sprawa wygląda następująco:

 

BANGERS

Cat.2 - Not more than 6,0g black powder NTC* (klasa 2)

Cat.3 - Not more than 10,0g black powder NTC* (klasa 3)

 

DOUBLE BANGER

Cat.2 - Not more than 10,0g black powder NTC*

 

FLASH BANGERS

Cat.2 - Not more than 1,0g for nitrate/metal-based report composition or not more than 0,5g for perchlorate/metal-based report composition NTC*

Cat.3 - Not more than 10,0g for nitrate/metal-based report composition or not more than 5,0g for perchlorate/metal-based report composition NTC*

 

* NTC - net explosive content (zawartość materiału wybuchowego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bluerevolution99

Czyli wychodzi na to, że szelek 2'' już bez pozwolenia nie kupię? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PeeJay

Czyli wychodzi na to, że szelek 2'' już bez pozwolenia nie kupię? :(

Dokładnie, będzie tak jak mówisz! Kule i cylindry SP, które jako jedyne dopuszczone są jeszcze do sprzedaży z uwagi na datę produkcji, zostaną całkowicie wycofane w 2017r. z klasy amator (NWP). Trzeba robić zapasy :) Normy unijne (dyrektywy) są jednakowe dla wszystkich państw członkowskich. Nic na to nie poradzimy :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bluerevolution99

Szkoda,bo szelki 2" to według mnie najlepsza zabawa. Co do przepisów, które są jeszcze aktualne nie potrafię tego zrozumieć dlaczego maksymalna średnica szelek w kategorii 3 to 2", a rakiety aż 3" np. Bazooka od Piromax. đ Pozostaje jeszcze opcja corocznej wycieczki na Niemiecką granicę i zakupienie w tamtym miejscu đ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PiroAlek38

Szkoda,bo szelki 2" to według mnie najlepsza zabawa. Co do przepisów, które są jeszcze aktualne nie potrafię tego zrozumieć dlaczego maksymalna średnica szelek w kategorii 3 to 2", a rakiety aż 3" np. Bazooka od Piromax. Pozostaje jeszcze opcja corocznej wycieczki na Niemiecką granicę i zakupienie w tamtym miejscu

nie polceam drożyzna jak nieszczęście, chyba ze hajs ci spada z nieba to spoko ;)

a 1/3 produktów trefnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nordamator

Pojawił się kolejny artykuł na ten temat:

http://bezpieczniwpracy.pl/nowelizacja-ustawy-o-materialach-wybuchowych-przeznaczonych-uzytku-cywilnego/

 

Piszą, że celem nowej ustawy było "zapewnić polskim produktom swobodny dostęp do rynku unijnego". Ale nasi producenci/importerzy byli atrakcyjni właśnie z powodu obchodzenia tych norm UE. Przed Sylwestrem Niemcy masowo przyjeżdżają na nasze targowiska by kupić atrakcyjniejsze wyrzutnie bo swoich cienizn to już mają dość. Większość z nich szuka właśnie od "stustrzałów" w górę. By odpalić jeden lont i mieć długie widowisko. Jeśli więc chcą zlikwidować wyrzutnie stustrzałowe, to ten klient już nie przyjedzie.

Edytowane przez nordamator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PeeJay

Producent Triplex na swojej nowej stronie, zgodnie z nowymi regulacjami w polskim ustawodawstwie w ramach ujednolicenia i harmonizacji przepisów unijnych odnoszących się do materiałów wybuchowych dla użytku cywilnego i wyrobów pirotechnicznych, posługuje się zgodnie z wymogami prawnymi - nowymi oznaczeniami "Klasa F1, F2, F3, F4" ------- http://www.triplex.pl/hurtownia/ --------

Fajerwerki (wyroby pirotechniczne), zgodnie z wymogami bezpieczeństwa UE, w zależności od zamierzonego zastosowania, przeznaczenia oraz poziomu zagrożenia, w tym również poziomu wytworzonego (emitowanego) hałasu - muszą zostać sklasyfikowane do jednej z kategorii F1, F2, F3, F4. W związku z powyższym znika dotychczasowe oznaczenie "Klasa 1, 2, 3, 4", natomiast reszta pozostaje w niezmienionej formie "Klasa T1, T2, P1, P2".

Tak więc zgodnie z Dz.U. 2016 poz. 544:
- Klasa F1, F2, F3 - widowiskowe wyroby pirotechniczne - (klasa amator)
- Klasa F4 - widowiskowe wyroby pirotechniczne - (klasa Pro/wymagana licencja)
- Klasa T1 - pirotechnika sceniczna - (amator)
- Klasa T2 - pirotechnika sceniczna - (Pro)
- Klasa P1 - pozostałe wyroby w stosunku do F1-F3 oraz T1 - (amator)
- Klasa P2 - pozostałe wyroby w stosunku do F4 oraz T2 - (Pro)

Z tego co zdążyłem zauważyć, wyroby pirotechniczne (nazywając je potocznie fajerwerkami), które zostały legalnie wyprodukowane lub importowane i wprowadzone do obrotu zgodnie z uprzednio obowiązującymi normami, oznakowane jako NWP, mogą być nadal sprzedawane na starych zasadach bez certyfikacji CE do dnia 4 lipca 2017 r.

Nowelizacja ustawy "o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego" (21/06/2002), przyniosła sensu largo szereg istotnych zmian i uchyleń.

>>>>> http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000544 <<<<<<
Prace w jednostce normalizacyjnej wciąż trwają -------- https://pzn.pkn.pl/kt/info/work-program/9000127546 -------

Edytowane przez PeeJay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
petarda

Tak szczerze mówiąc to czy ta UE jeszcze istnieje ? :laugh: Pięknie byłoby wrócić do starych kostek w których jak wydawałeś 300 zł na 100 strz. wyrzutnię to show był w  całej okolicy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
matix1519

Tak szczerze mówiąc to czy ta UE jeszcze istnieje ? :laugh: Pięknie byłoby wrócić do starych kostek w których jak wydawałeś 300 zł na 100 strz. wyrzutnię to show był w  całej okolicy .

Prędzej dojdzie to tego że legalnie będzie można strzelać tylko wyrobami typowymi dla Kellera, niż, że wrócą te stare cud-miód wyrzutnie :D

Edytowane przez matix1519

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WaRiaToS

Unia predzej czy pozniej upadnie tak jak te przepisy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Voorhees

Odświeżam. 

 

Jakieś nowe informacje odnośnie przepisów? Ktoś zna jakieś nowości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


 1. Nowe 2" baterie 25 strzałowe już dostępne w sprzedaży!!!

  • 8 Odpowiedzi
  • 815 Wyświetleń
  • PeeJay
  • PeeJay
 2. Zapowiedź nowego kanalu, niebawem nowe filmiki!

  • 0 Odpowiedzi
  • 371 Wyświetleń
  • Nemix
  • Nemix
 3. Nowe wyrzutnie w biedronce

  • 6 Odpowiedzi
  • 506 Wyświetleń
  • Siudek
  • Siudek

×